MASAL WEDDİNG

  • GELİNLİK
  • FOTOĞRAF
  • ÇİÇEK
  • 2D
  • 3D

BLOG

Evlenmeden Önce Sormanız Gereken Sorular

 

Masallarda, büyük aşklar hep rüya gibi görkemli bir düğünle son bulur. Bizim için bu durum mutlu sondur fakat sonrasında neler olduğunu bilmiyoruz. Acaba prens evlendikten sonra nezaketini, prenses zarafetini koruyabilmeye devam etti mi? Gerçek hayata döndüğümüzde rüya gibi başlayan evliliklerin aslında pek çok problem yaşadığını, hatta ne yazık ki çözüme kavuşturulamayan problemler yüzünden evliliklerin sona erdiğini biliyoruz. Çünkü evlenmek demek, bir insanla hayatı paylaşmak demek ve bu oldukça zorlayıcı bir durum olabiliyor. Bundan dolayı evlenmeden önce partnerinize bazı sorular sormanız ve bu konular üzerinde konuşmanız gerekmektedir.  Bu şekilde kendi düşüncelerinizi, hayallerinizi de paylaşabilir, karşılıklı beklentilerinizi ifade ederek ilerleyen zamanlarda yaşanabilecek problemlerin önüne geçebilirsiniz.

 

1. Evlendikten sonra nerede yaşamak istiyorsun?

Evliliklerde en sık yaşanan problemlerden bir tanesi ‘’Nerede yaşayacağız?’’ dır.  Beraber bir hayat kurmak için oturacağınız evin iki kişinin de istediği bir konumda olması çok önemli. Partneriniz sizin yaşamak istediğiniz yerde yaşamak istemeyebilir veya ailesine yakın bir yerde olmayı isteyebilir. Bundan dolayı ilerleyen zamanlarda problem çıkmaması adına bu konu evlenmeden önce konuşmalıdır.

 

 

2. Beraber yaşamakla ilgili aklında tereddütler var mı?

Adı üstünde ev-len-mek! Eğer sevgilinizle aynı evde yaşamıyorsanız, beraber yaşamak, sevgili olmaktan çok farklı bir deneyim. Evliliklerin ilk dönemlerinde çiftler aynı evde yaşamak konusunda zorlanabiliyorlar. Sosyal yaşantı haricinde hiç görmediğiniz yönlerinizi görecek olmanız endişeye sebep olabilir. Bundan dolayı en iyisi evlenmeden önce partnerinizle konuşmalısınız. Bu şekilde endişelerinizi karşılıklı olarak giderebilirsiniz.

 

 

3. Ev işlerini nasıl yapacağız?

Evliliklerin klasik problemlerinden biri de ev işi görev dağılımı. Neyse ki artık erkekler de ev işlerinde oldukça aktif. Fakat hala bazı ev işlerinin paylaşımında problemler yaşanabilmektedir. Tüm sorumluluğun bir kişiye yüklenmemesi için evlenmeden önce bu konuyu konuşmalısınız. Ev işlerini paylaşırken kişinin becerilerine göre paylaşmanız da çok önemli. Mesela siz yemek yapma konusunda iyiyseniz eşinizden bulaşıkları yıkaması konusunda yardım isteyebilirsiniz.

 

4. Ailemle ilgili bir problemin var mı?

Evliliklerde bazen aile bireyleriyle ilgili sorunlar yaşanabilmektedir. Çoğunlukla kaynana-gelin zıtlaşmaları maalesef klasik hale gelmiş olsa da ailenin diğer üyeleriyle de zıtlıklar yaşanabilir. Bundan dolayı ailelerin karşılıklı enerjilerinin tutması çok önemli bir konudur. Fakat patneriniz veya siz uyumsuzluk yaşadığınız kişiyi saklıyor olabilirsiniz. Evlenmeden önce aileniz ile ilgili sorunları olup olmadığını sormalı eğer varsa bunları çözüme kavuşturabilirsiniz.

 

 

5. Çocuk sahibi olmak istiyor musun?

Her çift çocuk sahibi olmalıdır diye bir kaide yok. Fakat bu konuda farklı görüş ayrılıkları görüldüğü zaman çiftler arasında tatsızlıklar olabiliyor. Siz çocuk sahibi olmak isterken eşiniz istemeyebilir ve bu hayal kırıklığı yaşatabilir. Fikirler zamanla değişebilir ama yine de ‘’Ben onun fikrini değiştiririm.’’ Diyerek yola çıkmadan önce partnerinizin düşüncesini sormalısınız.

 

 

6. Kaç çocuk istiyorsun?

Çiftler arasında çocuk sahibi olmak haricinde kaç çocuk sahibi olmak istedikleri konusunda da anlaşmazlıklar olabilir. Sizin planlarınızda tek çocuk sahibi olmak düşüncesi varken partneriniz üç veya dört çocuklu bir aile hayali kuruyor olabilir. Bu konu hakkında açık açık konuşmak ilk zor gelebilir. Fakat partneriniz eğer çocuk istiyorsa kaç çocuk istediğini sormalısınız.  Gelecek planlarınız aranızda ortak bir hayale mi sahipsiniz öğrenmeniz açısından faydalı olacaktır.

 

 

7. Sensiz planlar yapabilir miyim?

Evli olmak hayatı paylaşmak demek fakat kendinize zaman ayırabilmenizde oldukça önemli bir konu. Bazı çiftler sosyal hayatlarını her zaman çift olarak geçirmek istese de ilişkinin sağlığı bakımından pek iyi olmayabilir. Eğer sevgiliniz bu konu hakkında farklı fikirlere sahipse bunu konuşarak isteklerinizi söylemelisiniz. Haftanın bir gününü arkadaşlarınızla beraber ya da kendi başınıza geçirmek gibi bir isteğiniz olduğunu söyleyebilirsiniz.

 

 

 

 

8. Evin geçimini nasıl sağlayacağız?

İlişkinizde maddi konuları konuşmak istemeyebilirsiniz. İlerleyen zamanlarda problem yaşamamak adına gerçekçi olmalısınız. Sevgili olduğunuz dönemlerde maddi konular hakkında anlaşmazlıklar yaşanmıyor olması evlendikten sonra da yaşanmayacağı anlamı taşımıyor. Beraber yaşamak ve bir evin geçimini sağlamak zor bir durum. Bundan dolayı evlenmeden önce partnerinizle gider paylaşımı yaparak bu konuyu çözüme kavuşturabilirsiniz.

 

 

 

9. Evde seni en çok ne sinirlendirir?

Aynı evi paylaşmanın en keyif veren noktalarından biri eşinizin ev halini keşfetmek! Fakat eşinizin evde bazı rutinleri olabilir ve bunların da değişmesi onu rahatsız edebilir. Aynı şekilde siz de alışkanlıklarınızın değişmesinden huzursuz olabilirsiniz. Bu sebeple sevgilinize evde nelere sinirlenebileceğini sormalı ve kendi hassasiyetlerinizi de dile getirmelisiniz.

 

 

10. Sinirlendiğinde sana nasıl davranmalıyım?

Partneriniz sinirlendiği zaman nasıl bir tavır görmek istediğini öğrenmeniz ilişkinizin sağlığı bakımından oldukça önemli. Bazı insanlar sinirli oldukları zaman susmayı ve yalnız kalmayı ister bazıları konuşarak çözmek ister. Bu sebepten dolayı sevgilinize sinirlendiği zaman nasıl bir tutum içerisinde olmanız gerektiğini sormalısınız.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Çerez politikası

Bu web sayfası korunma altında. Sağ - tuş fonksiyonu kapalı.